Adalet'SİZ'lik...

Hayır ben Hrant değilim ama her ne gerekçeyle olursa olsun, bir 'insan'ın öldürülmesi karşısında sessiz kalamayacak kadar 'İNSAN'ım. Hayır ben Ermeni değilim ama kutsal ırk, kutsal kan gibi kavramların, kendi anarşisi ve realist perspektifi içinde yönetilen yeni dünya düzeninde bir anlam ifade etmediğini ve kangi ırk ile ilgili olursa olsun, faşizmin barış doğurmayacağını idrak edecek kadar 'İNSAN'ım. Kendi ismimi ve milli kimliğimi reddetmeye gerek duymadan, hangi dinden ya da milletten olursa olsun, bir kaldırım taşında ya da bir araba camında... sadece kendi fikirleri yüzünden cansız bir iz bırakmış herkes için yas tutabilecek kadar 'İNSAN'ım. Hiçbir zaman meydanlarda ben X'im diye bağırmayacağım ama hiçbir zaman, fikirleri için öldürülen X'lerin sesini duyurmaktan vazgeçmeyeceğim. Politik sistem, gerçekçi olmayı gerektirir ve bu gerçekçilikte, herkes ilk önce, kendi çıkarlarını gözetmek zorundadır.

Ben, kendi çıkarlarımı, 'çıkarları gözetilmesi gereken herkesi ayrım yapmadan savunma' doğrultusunda belirleyeceğim.

Bu sebeple, statükocu yaklaşımın tepkisini göreceğim ve bunu bile bile, seve seve ve belki de bir kaldırım taşında iz bile bırakamadan yapacağım. Sırf bu yüzden, evet, hiçbir zaman ben Hrant'ım diye bağırmayacağım ama birileri herzaman adaletsizliğin her iki yüzüne de bakmaya çalıştığımı anlıyor olacak... Düşünce suçlusu olup kaldırımlara düşülüyorsa, evet, ben bir düşünce suçlusuyum!

Ne demiş düşünür: ''Fikirlerini ve söylediklerini asla kabul edemem ama söz söyleme hakkını sonuna kadar savunurum''

Memleketimde masumların ölümlerinin görüldüğü davalar 5 yıl sürüyor, suçlular aklanıyor, deliller saklanıyor. 17 yaşında iken 8 aylık hamile olduğu anlaşılan bir 'çocuğa',  namusu temizlensin diye sayın bakanım tarafından 'Nikah kıyılması ' öneriliyor... Baklava çalan çocuklar parmaklıklar ardında büyürken, küçücük kız çocukları ile fuhuş yapan amcalar,'KIZIN RIZASI VARDI' diyebilen bir yargı sistemi tarafından  neredeyse haklı çıkartılıyor...

Belli ki bu ülkede gazeteler sadece eşin-dostun  maceralarını yayınlamak için mürekkep harcıyor!

Mumlarımız nerelerde söndürüldü biliyoruz da, anlayamadık, bu ampül nereyi aydınlatıyor? 

Hilal Durdasoglu

bazı.persembeler.cok.üzgün.olurum.iki.bin.on.iki

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !